Günlük strateji

BİST100 endeksi dün %0,21 oranında artarak 1.432,8 seviyesine ulaştı ve küresel borsalara paralel bir şekilde pozitif görünüm sergiledi.

Bugün Ne Bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Hong Kong Hang Seng Endeksi %1 civarında düşerken, Japonya hisselerinde kayıplar %1’i aştı. Çin’in sorunlu gayrimenkul şirketi Evergrande’ın Hong Kong’da iki haftalık aradan sonra yeniden işleme başlayan hisse senetleri %10’dan fazla değer kaybetti. ABD’de karışık bir seansın ardından endeks vadelileri düşüşle açılışı işaret etmekte. Bugün veri takviminde ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve Euro Bölgesi’nde tüketici güveni öne çıkıyor. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 14.00’te açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) kararı TL cinsi varlıkların kısa vadeli seyri açısından kritik önem taşımaktadır. Para politikası çerçevesinde çekirdek enflasyona odaklandığını açıklayan TCMB, 23 Eylül toplantısında 100 bp faiz indirimine giderek bir haftalık repo faizini %18 seviyesine çekmişti. Bir buçuk yıl sonra ilk kez faiz indirimine gidilirken karar metninden sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarıldı. Bugünkü karara ilişkin piyasa beklentisi 50 bp indirime gidileceği yönünde. TÜİK’in son verilerine göre C grubu çekirdek enflasyon Eylül’de yıllık bazda %16,98 oldu. 50 bp indirime gidilmesi durumunda politika faizi, Eylül enflasyonunun yaklaşık 200 bp altında ve C grubu çekirdek enflasyonun yaklaşık 50 bp üzerinde olacak. Kararın beklentiye paralel gelmesi halinde yurt içi piyasalarda hareketlerin görece sınırlı kalabileceğini düşünmekteyiz. Faiz indiriminin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi durumunda TL cinsi varlıklarda satış baskısı artabilir. İndirim miktarının daha sınırlı kalması ya da faizlerin sabit bırakılması halinde ilk tepki TL cinsi varlıklarda alışların artması yönünde olabilir. Ayrıca bugün TCMB ve TÜİK’in hazırladığı Ekim 2021 Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Mevsim etkisinden arındırılmış endeks Eylül’de 78,2 puandan 79,7 puana yükselmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri %0-1,0 arasında değişen oranlarda artış göstererek pozitif görünüm ortaya koydu. Cac 40 endeksi %0,54 artarken Dax endeksi sınırlı oranda artış kaydedebildi. EUR/USD paritesi 1,165 seviyesinde yatay alıcılı görünüm sergilemesiyle beraber bu pozitif kapanış yaptığı 6. iş günü oldu. ABD tarafında ise Dow Jones endeksi %0,43’lük artış kaydederken Nasdaq Bileşik endeksi hafta ortasını yatay satıcılı olarak kapattı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,8 baz puanlık artış ile %1,66 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi (DXY) sınırlı oranda düşüş ile 93,6’ya geriledi. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,0’e yakın artış kaydederek varil başına 86 USD’nin hemen altında işlem gördü. Ons altın, %0,70 oranında değerlendi ve tekrardan 1.780 seviyesini geçti. Fed’in Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Eylül ve Ekim başında "ılımlı" seviyede büyüdüğü ancak bazı bölgelerde büyüme hızının tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, işgücü kıtlığı ve delta varyantı sebebiyle yavaşladığı belirtildi.

BİST100 endeksi dün %0,21 oranında artarak 1.432,8 seviyesine ulaştı ve küresel borsalara paralel bir şekilde pozitif görünüm sergiledi. USD/TRY ve EUR/TRY kurları dün %1,0’e yakın düşüş ile endeksi destekleyen unsurlardan biri oldu. Gram altın ise ons altından bulduğu destek ile günü sınırlı değer kaybı yaşayarak kapatmayı bildi. Yurt dışı üretici fiyat endeksi Eylül’de, Ağustos ayına kıyasla %1,55 ve geçen yılın aynı ayına kıyasla %28,87 artış kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma